logo
image 01
image 02
image 03
solgt
N. Dalhoffs Vej 10, 2000 Frederiksberg
Smuk villa i 2 plan med solrig have til istandsættelse!

Området ved 5. Juni Plads er et af de mest eftertragtede og eksklusive villakvarterer på Frederiksberg. Frem til 1900-tallet blev området brugt til landbrug. Nu er der parker, grønne områder og legeplads i stedet for, og området er præget af flotte villaer fra århundredeskiftet og fremad. Trafikken er minimal, roen er iørefaldende, og der er masser af børn på vejen at lege med. Tætteste Metro er Lindevang Station på Dalgas Boulevard, som er en kort gå-tur herfra på ca. 4-5 minutter.   

Ejendommen er opført i 1937 med en tilbygning i 1946. Byggemæssigt var 1937 et overgangsår, hvor funktionalismen udfordrede de mere traditionelle byggestilarter, og en kombination af begge tendenser formede meget af dansk arkitektur. Og det er netop den arkitektur, der er den røde tråd, når man tager sin gang igennem den smukke ejendom. De store vinduespartier, den rene stuk, markante træværk, kubiske former og fokus på funktionalitet. 

Sælger har ejet ejendommen i mere end 50 år. Det er tydeligt at se, at sælger har sat pris på de gamle originale detaljer i huset. Alt er smukt og intakt bevaret - selv planløsningen - og der er en helt særlig stemning i huset. Istandsættelse må dog påregnes. 

Ejendommen er indrettet med 3 soveværelser og 3 stuer. Flytter man køkkenet ind i stuen giver det dog mulighed for 4 soveværelser - eller 2 badeværelser, hvis det er behovet. Kælderen på 118 kvm indeholder flere gode rum til bl.a. badeværelse, vaskerum, fjernvarme - eller blot hobbyrum til bordtennis eller hobbyrum.  

Dette er en utrolig smuk og indbydende villa, som står klar til en ny historie, der skal fortælles. Velkommen til N. Dalhoffs Vej 10. 

Gitte Grønlund
Indehaver og Ejendomsmægler, MDE